Soru Erken gebelik testi yanlış çıkar mı?

Herkese merhaba hanımlar, 3 aydır çocuk istiyorum ve yumurtlama takibi de yapıyorum. Yumurtlama öncesi ve sonrası günlerimi de değerlendiriyorum ama olmadı bir türlü. 3 ay öncesine kadar spiralle korunuyordum ama şuan adetime 2 gün var ve test yaptım, negatif çıktı. Adet öncesinde gebelik testi yanlış çıkar mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese merhaba hanımlar, 3 aydır çocuk istiyorum ve yumurtlama takibi de yapıyorum. Yumurtlama öncesi ve sonrası günlerimi de değerlendiriyorum ama olmadı bir türlü. 3 ay öncesine kadar spiralle korunuyordum ama şuan adetime 2 gün var ve test yaptım, negatif çıktı. Adet öncesinde gebelik testi yanlış çıkar mı?
Test, var olmayan bir hamileliği gösterdiğinde yanlış bir pozitif oluşur. Bunun olması mümkündür, çünkü idrarda Beta HCG'ninkilere benzer LH hormonunun (yumurtlamayı uyaran hormon) moleküllerinin varlığı olabilir. Yanlış pozitifliğe yol açabilecek başka bir faktör, HCG üreten yumurtalık tümörlerinin varlığı veya kadının yumurtlamayı indüklemek için hormonla birlikte herhangi bir ilaç alıp almamasıdır.

Test adetin ilk günü içinde yapıldıysa, adet görmeden önce hamilelik testi yanlış olabilir.

Bu sorunun gerçek bir cevabı yok. Kişisel tercih meselesidir. Kimileri bunun yanlış olmadığına inanırken kimileri adetin ilk gününde test yaptırmanın yanlış olacağını düşünür.

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en iyi yolu adet döngüsünden geçmek ve sabah bulantısı, kilo alımı, yorgunluk vb. belirtilere bakmaktır.